Back to top

Honourable Tony Ince

The Honourable Tony Ince is a current member of the Legislative Assembly - View Current Profile

Full Name:
Tony Ince

Birth Place:
Halifax, NS, Canada

ConstituencyStart Date
Cole Harbour-Portland ValleyMay 30, 2017 — Present
Cole Harbour-Portland ValleyOctober 8, 2013 — April 30, 2017

Party History

  • Liberal
    (October 8, 2013 — Present)

Position History

  • Minister of African Nova Scotian Affairs
    (October 22, 2013 — Present)
  • Minister of the Public Service Commission
    (June 15, 2017 — Present)
  • Minister of Communities, Culture and Heritage
    (October 22, 2013 — June 15, 2017)
  • Minister responsible for the Heritage Property Act
    (October 22, 2013 — June 15, 2017)

Previous Occupations

  • Actor
  • Counsellor
  • Sales Representative

This is the archived biography page for the current member of the Legislative Assembly, Honourable Tony Ince